Kiedy dziecko może potrzebować terapii?

Kiedy dziecko może potrzebować terapii?

Rodzic jako osoba, która spędza z dzieckiem najwięcej czasu, jako pierwsza ma szansę dostrzec pewne niepokojące zachowania, które mogą być sygnałem, że warto skorzystać z wizyty u specjalisty. Im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa, że terapeuta dostrzeże problem i pomoże go rozwiązać. W jakich sytuacjach może to być konieczne? Na co zwracać uwagę?

Dziecko w terapii

Decydując się na odwiedzenie specjalistycznych ośrodków organizujących terapie dla dzieci, możemy liczyć się z tym, że w jednym miejscu otrzymamy diagnozę i plan leczenia, czasami od różnych lekarzy specjalistów. To duża oszczędność czasu i wsparcie, którego w innych okolicznościach trzeba by było szukać może w kilku miejscach.

W momencie, gdy zauważymy, że dziecko zachowuje się inaczej niż dotychczas, zaczyna nas to niepokoić, gdyż są to zachowania regularne, nie wiemy, jak mu pomóc lub chcemy skonsultować nasze obawy, warto wybrać się po profesjonalną pomoc. Młody organizm daje różne sygnały, kiedy dziecko przeżywa silne emocje lub trudne chwile. Specjalista wyłuska najważniejsze informacje.

Kiedy udać się na terapię?

Najszybciej dostrzegamy zaburzenia rozwojowe, psychoruchowe, o których może poinformować też przedszkole czy szkoła. Dotyczą one braku lub niepoprawnych interakcji społecznych, opóźnień w mowie, zaburzeń percepcji wzrokowej, myślenia, problemów z koordynacją ruchową. Inną grupą zachowań, które powinny skłonić nas do rozmowy ze specjalistą, mogą być problemy z adaptacją w grupach rówieśniczych, szkole czy przedszkolu. Zamknięcie się w sobie lub krzyk i płacz, są oznaką silnych przeżyć i lepiej nie pozostawiać dziecka z nimi samego.

Niepokojące zachowania jak nagłe moczenie nocne, problemy ze snem, z jedzeniem, agresja, a nawet powtarzające się bóle głowy i mdłości również mogą być sygnałem, że warto udać się do psychologa. Żyjemy w czasach, gdy dostęp do specjalisty nie jest utrudniony i dobrze jest z tego korzystać. Terapeuta, psycholog, logopeda, pomogą szybko znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania i rozwiązanie problemu.

Wróć do bloga